Whatsapp Whatsapp
Telefon Call Now!

Grafiker ile Grafik Tasarımcının Arasındaki Fark

Siteye gitmek için tıklayınız.
 • Crabs Media
 • Pazartesi, Ağustos 10, 2015
 • grafik tasarımcı, grafiker,
 • 5 Yorum

Grafiker;

Grafikerlik ile Grafik Tasarımcının arasındaki farklar dişçi, diş hekimi veya eczacı, eczacıbaşı gibidir.

Grafiker çeşitli grafik kurslarından mezun olan fakat tasarım konusundan daha çok program yönünden eğitim almış kişilerdir.

Grafiker aslında operatördür tasarım çıkarmaktan ziyade sağdan soldan kopyala yapıştır tarzında işini yürütür keskin temiz göz alıcı bir tasarım çıkaramaz.

Grafikerlik her türlü firmada her türlü maaşta çalışabilir. Kursu bitirir bir işe girmek isterken kendine göre iş yoktur çünkü çoğu yerler yaratıcı ve sürekli elinden iş çıkarabilen insan isterler.

Ajanslar, ofsetciler, tabelacılar, vs. vs. yaratıcılık payı olmayan sadece program bilen biri de bu sefer oparatör olarak iş bulabilir oda askeri ücret sigortan yatırılmaz.

Grafik Tasarımcı;

Grafik tasarımcı grafikle alakalı dört yıl eğitim veren Fakültelerin Liselerin Güzel sanatlar, Mimarlık ve Grafik Tasarımı, Grafik ve Fotoğraf vs. Bölümlerini tamamlayan kişilere verilen unvandır. Bu okullardan mezun tasarımcılarımız sanat ve tasarım alanlarında iyi eğitim almış grafikerliğin dilini çözmüş yaratıcılığını kullanmayı ve aldığı eğitimin desteği sonucunda başarılı iş çıkarabilendir.

Grafik tasarımcının yaptığı işler daima göz alıcı farklı ilgi çekici ve temizdir. Başarılı kompozisyon ve renk, ışık, gölge uyum bütünlüğüyle farklı fontlarla tipografik hareketleri birleştirerek temiz bir tasarım ile birlikte müşteriyi daima memnun eder ve işini tekrarlamaz.

Grafik Tasarımcı işini zamanında bitirebilmeli, aldığı sorumluluğun üzerinde titiz ve ince bir tasarım çalışmasıyla müşteriye beğendirebilmeli.

Grafik Tasarım demek gecesini gündüzüne katmak demektir. Tasarımcı daima farklı olanı keşfetmektir ve yeniliği bütünüyle işe odaklı ölçülü renk font uyumuna dikkat ederek tasarımı yeniden boyutlandırabilmektir.

Grafik tasarımcının çalıştığı firmalarda veya ajanslarda daima tasarımcı kendi haklarını korurken yaptığı işin de hakkını verir. İyi bir tasarımcı müşteriye işi tasarlar, gösterir tasarımı beğenilir parayı layığıyla alır.

Aynı zamanda Grafik Tasarım, Reklamcılıkta görsel açıdan zengin ve dikkat çekici olması şartıyla grafik tasarım çağımızda hayatımızın önemli bir bölümünü almıştır. Bu yüzden Grafik tasarımcıların değerini bilmek ve hakkını vermek lazımdır.

Grafik Tasarım kolay bir meslek değildir işinin hakkını verebilmek büyük bir emek isterken gecesini gündüzüne katmak demektir bu yüzden ilham zaman ve mekan tanımaz.

Yorumlar (5)

 • 19 Ocak 2016
  Metehan ÖZKARA demiş ki; Yanıtla

  yanılıyorsunuz ben grafik tasarım okudum benim yanımda çalışan abim ilkokul mezunu benden iyi düşünüyor bunun nede grafik okumak değil iyi okumak ve unutmayın grafik tasarım yetenektir

 • 28 Eylül 2016
  Grafik Tasarım Nedir demiş ki; Yanıtla

  Paylaştığınız bu güzel bilgiler için teşekkür ederim.Sayenizde dövüş sanatlarına merak saldım.Yeni haberler,ilginç bilgiler,şaşırtıcı videolar,istediğiniz her konuyu bulabileceğiniz bu siteye de girmenizi öneriyorum..

 • 21 Ekim 2016
  Turgut Yenigül demiş ki; Yanıtla

  Aşırı Derecede Yanılıyorsunuz; grafik tasarımcı ile grafiker arasında fark nedir biliyormusun işin görsel tarafıdır sadece. görsellik içinde geniş bir hayal dünyası lazım illa okumuş yada okumamış diye bi kaide yok bu konuda ben 11 yaşından bu yana grafikerlik ve tasarımcılık yapıyorum. insanların ne düşündüğünü ne hayal ettiğini konuşurken dahi tasarlaya biliyorum. ayrıca yanıma gelen onca stajerden okullada ne öğrendiniz soruna sadece temel kitabi bilgi cevabını alıyorum. ayrıca şunuda eklemek isterim grafik tasarımcılar (ajans grafikeri) bunlardan gelen işler kafasına göre çalışıp gönderiyor adam 2-3 saatde iş hazırlıyor aynı işi baskıya ayarlamak için biz kaç saatimizi ayrıyoruz haberiniz varmı. sakın grafikerleri küçümsemeyin. hürtülü ajans vb. yerden her türlü maaşla çalışmak demeniz gibi.

 • 05 Aralık 2016
  Hakan gülşen demiş ki; Yanıtla

  Metehan a katılıyorum yaptiginiz grafiker tanımına direkt olarak operatör diyebilirdiniz. Grafik-resim-fotoğraf vb isler %80-90 yetenek isidir eğitim sadece bu isin tuzu biberidir. Ve bir kisinin grafik sanatcisi olmak icin illaki grafik bolumu okumasina gerek yoktur resim okuyup grafiker olabilir bu is yetenek ve yetenegini farketmekle alakali.

 • 24 Ocak 2017
  Ahmet Kumcu demiş ki; Yanıtla

  @Hakan gülşen, Hakan ve Turgut şöyle düşünün bir makina motoru yapan bir usta ile makina mühendisliği okuyan bir lisanlının ortaya koyacagı bir ürün ne kadar farklı olabilir cok farklı neden biliyormusunuz makina motorunu üreten makina mühendisidir ve onu geliştire de makina mühendisidir. E be kardeşim tipografi ve internette buldugunuz milyonlarca creatif görsel tasarımların üreticisi kim grafikerler mi yoksa grafik tasarımcılar mı biz lisanslı tasarımcılar üretiyoruz siz grafikerler üretilen tasarımları deforme edip piyasaya sürüyorsunuz. Ve yüzsüz gibi grafikerlerin grafik tasarımcılardan üstün oldugunu söylüyorsunuz artık şu düşünceyi bırakın.

Yoruma Kapalı.